VI ARBETAR PÅ CASA AFASIA


Lars Hedlund
grundare av Casa Afasia

Företagsledaren som själv drabbades av stroke och afasi. Brinner för att förbättra rehabiliteringen för alla som drabbats av stroke eller annan neurologisk skada. 


 

Anna Sjöholm 
platsansvarig, fysioterapeut MSc

Fysioterapeut med unik erfarenhet av organisation, upplägg och genomförande av intensiv motorisk neurorehab, forskning inom fysisk aktivitet och stroke.  

Kontakt: anna@casaafasia.com

Ismael López-Ventura
ansvarig läkare

Neurolog, allmänläkare och internmedicinare utbildad i Sverige, USA och Spanien med mer än 15 års erfarenhet inom neurorehabilitering. Forskningsintressen: afasi, motorik och neurologi. 

 

Pablo Cárdenas
fysioterapeut

Kontakt: pablo@casaafasia.com

Cecilia Eddin
logoped

Logoped med bred erfarenhet inom intensiv neurorehab. Certifierad i LSVT LOUD. Talar flytande svenska, engelska och spanska.

Kontakt: cecilia@casaafasia.com

 
 

Nicole Menéndez 
administratör

Kontakt: nicole@casaafasia.com

David Najafi
rehabkoordinator, fysioterapeut

Läs mer om David här.

Kontakt: david@casaafasia.com

 

Doris Michel Ekvall
fysioterapeut

Stephanie Ticehurst 
logoped

 
Marika Schütz 
logoped MSc,

industridoktorand Karolinska Institutet

Logoped med lång erfarenhet av alla stadier inom neurorehabilitering, forskar på den intensiva rehabiliteringens effekt på afasi och talapraxi: länk       

Kontakt:
marika@casaafasia.com
marika.schutz@ki.se

Stefan Andersson
styrelseordförande

Hälso- och sjukvårdsledaren som även är utbildad fysioterapeut och undersköterska. Har i egenskap av rehabiliteringsrådgivare och VD under många år varit med och byggt upp rehabverksamheter både i Sverige och utomlands.

Läs en längre presentation av Stefan här.


 

Casa Afasia Intensive Rehab AB

Turbinvägen 12, 131 60 Nacka, Sverige
Calle Rambla Caballero 3, 18690 Almuñécar, Spanien

 E-mail: info@casaafasia.com

+46 733 303 185